Ready, Set, GLOW 5K

Age Group Results

March 01, 2014


Results By:Race Day Event Services Race Day Event Services


Men: 0- 0 1-10 11-14 15-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-98 99-99
Women: 0- 0 1-10 11-14 15-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-98 99-99

5K

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BRENDA MCAFEE BROWNWOOD TX 499 29 9 24:11.1 7:48/M
Top

Elementary

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BROOKLYN LANGFORD 585 8 68 34:54.7 11:15/M
2 EMMY DANIEL 463 9 69 34:55.6 11:16/M
3 HALEY PENNINGTON 508 9 94 39:43.3 12:49/M
Top

High School

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 PAYGE BOYLE 456 17 30 27:54.5 9:00/M
2 REBEKAH PROFFITT 521 15 33 28:24.0 9:10/M
Top

Female 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BRENDA MCAFEE BROWNWOOD TX 499 29 9 24:11.1 7:48/M
2 MARANDA CONATSER 460 19 19 26:08.5 8:26/M
3 ASHLEY STRICKLER 586 25 27 27:38.4 8:55/M
4 CHRISTINA HERNANDEZ BROWNWOOD TX 481 24 29 27:48.0 8:58/M
5 ERIN CUNNINGHAM 462 28 34 28:34.9 9:13/M
6 EMILY KAMINSKI 494 25 43 30:32.0 9:51/M
7 MIKAH SMITH STEPHENVILLE, TX 544 20 45 31:20.8 10:06/M
8 SHELBY THIEBAND 535 22 46 31:26.8 10:08/M
9 CASIE MORGAN 588 20 52 32:39.8 10:32/M
10 TRENELL STEPHENSON 532 22 56 32:42.3 10:33/M
11 KASSI JURNEY 493 29 66 34:26.8 11:06/M
12 HAILEY KANE 593 20 73 35:15.6 11:22/M
13 TEDRA ZMESKAL 541 28 87 38:01.8 12:16/M
14 LIZZI EDWARDS 470 26 95 41:18.9 13:19/M
15 LESLIE CLARK 458 28 97 41:39.3 13:26/M
16 BRANDI DIXON 466 20 99 41:52.8 13:30/M
17 STEPHANIE NOLAND 504 22 110 45:50.6 14:47/M
18 CHARLOTTE BOYD 454 23 111 46:51.5 15:07/M
19 NIKKI FERNANDEZ 599 29 116 50:59.1 16:27/M
20 PAIGE PEEBLES 580 22 123 51:19.4 16:33/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 LIZ MEIRON 548 34 25 27:14.9 8:47/M
2 JENNIFER SALINAS STEPHENVILLE, TX 524 32 31 28:03.4 9:03/M
3 EMILY MCLEMORE STEPHENVILLE TX 594 39 41 29:59.0 9:40/M
4 MONICA GOODNIGHT STEPHENVILLE 476 30 62 34:11.5 11:02/M
5 TANDRANIKA JOHNSON 492 36 74 35:32.8 11:28/M
6 SUMMER LANGFORD STEPHENVILLE TX 547 33 80 37:02.7 11:57/M
7 DELAINA ESPERANZA 598 30 103 43:31.6 14:02/M
8 ASHLEY JACKSON 597 30 104 43:34.2 14:03/M
9 TRISHA PRATT 518 30 113 48:12.4 15:33/M
10 ASHLEY HAMILTON ABILENE TX 560 31 119 51:08.7 16:30/M
11 LORETTA KETHCUMS 595 34 122 51:13.5 16:31/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JODIE AVENSHINE 197 46 58 33:03.9 10:40/M
2 LISA JACKSON STEPHENVILLE, TX 490 40 65 34:23.1 11:05/M
3 MICHELLE AROCHA 196 43 71 35:10.0 11:21/M
4 LAURA BERRY 573 43 77 36:27.6 11:45/M
5 PATTY CONATSER 461 42 98 41:41.6 13:27/M
6 HOLLIBETH PARHAM 484 46 100 42:11.2 13:36/M
7 JELETA BOYLE 455 40 101 42:40.5 13:46/M
8 KIM MERDITH 550 49 108 45:24.5 14:39/M
9 LEANN DURFEY 551 42 120 51:12.3 16:31/M
10 KIRSTEN DANIEL 464 41 124 55:23.4 17:52/M
11 AUTUMN BACK 568 41 126 55:36.1 17:56/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 PEGGY GAILEY STRAWN 76475 473 50 26 27:33.7 8:53/M
2 JANNA DUNCAN 564 52 38 29:36.3 9:33/M
3 TERRI GREENWAY 477 52 50 32:26.1 10:28/M
4 CATHY CANTU 600 51 76 36:17.6 11:42/M
5 LIEZEKE POSTHUMUS 514 53 78 36:34.7 11:48/M
6 RONDA FLASKA 577 52 90 38:50.6 12:32/M
7 APRIL PROFFITT STEPHENVILLE TX 520 52 92 39:17.2 12:40/M
8 CATHY MALDONADO 596 51 112 47:13.3 15:14/M
9 KERRIE PINEDA 554 51 121 51:13.3 16:31/M
10 NANCY LINGLE 567 51 127 55:37.0 17:56/M
Top

TSU Students

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JORDAN DAWSON STEPHENVILLE TX 587 99 15 25:14.6 8:08/M
2 SARAH PERSON 512 99 22 26:47.3 8:38/M
3 KATHRYN JASPER STEPHENVILLE TX 491 99 36 29:11.2 9:25/M
4 AMANDA FURLONG 472 99 37 29:11.4 9:25/M
5 MEGAN PEPPER 511 99 40 29:53.0 9:38/M
6 KATHERINE MANGOLD 498 99 42 30:31.0 9:51/M
7 KRISTYN ROGERS 562 99 44 31:17.9 10:05/M
8 BERTIE GARDNER 474 99 47 31:31.5 10:10/M
9 TIFFANY LAVY 497 99 48 31:55.2 10:18/M
10 SHELBY HILTON 483 99 49 32:17.4 10:25/M
11 SYDNEY WATSON 537 99 51 32:26.2 10:28/M
12 KELSIE GRAY 589 99 53 32:39.9 10:32/M
13 JESSA DAVIS 590 99 54 32:40.1 10:32/M
14 NINA STEPHENSON 531 99 55 32:42.2 10:33/M
15 COURTNEY HALE 480 99 57 32:58.7 10:38/M
16 CAITLYN JACKSON STEPHENVILLE, TX 489 99 59 33:17.6 10:44/M
17 JULIA SUTTON 533 99 61 33:40.8 10:52/M
18 SHLEBY GRIFFIN 478 99 63 34:13.4 11:02/M
19 ERIN INMAN 488 99 64 34:13.9 11:02/M
20 KATE SHIELDS 527 99 67 34:31.7 11:08/M
21 MADISON FLOM 471 99 70 35:01.1 11:18/M
22 MAGGIE DIXON 467 99 81 37:12.5 12:00/M
23 RACHEL BARROW 452 99 82 37:14.4 12:01/M
24 ANNA LAURENT 496 99 83 37:14.8 12:01/M
25 KELLY JO KAMINSKI 495 99 84 37:21.7 12:03/M
26 SHELBY HOLLOWAY 485 99 88 38:25.3 12:24/M
27 BRAYLEE FLASKA 578 99 89 38:50.4 12:32/M
28 MIKAELA MACIAS 557 99 96 41:30.9 13:23/M
29 SHANNON OUTLAND 505 99 102 43:16.0 13:57/M
30 CHELSEA WILSON 538 99 106 44:56.5 14:30/M
31 KATIE CLARY 459 99 107 45:09.2 14:34/M
32 TAMARA PHILLIPS 513 99 117 51:01.7 16:27/M
33 ANGELA PROFFITT 519 99 125 55:23.8 17:52/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BRANDON DARK STEPHENVILLE TX 559 15 1 20:27.6 6:36/M
Top

Elementary

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 TRENTON ZMESKAL 543 5 85 38:00.7 12:15/M
Top

Jr High

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 CLAY BERRY 574 11 75 36:12.8 11:41/M
2 REMINGTON BACK 570 11 79 36:49.8 11:53/M
3 DYLAN PRATT 517 11 115 48:22.8 15:36/M
4 CODY PRATT 516 14 128 1:08:31.3 22:06/M
Top

High School

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BRANDON DARK STEPHENVILLE TX 559 15 1 20:27.6 6:36/M
2 ISAAC LINGLE 566 16 23 26:52.2 8:40/M
3 COLTON BACK 569 15 24 27:04.2 8:44/M
4 TRENT PENNINGTON 510 16 93 39:42.7 12:48/M
Top

Male 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 REESE WEST 563 22 2 20:28.3 6:36/M
2 WILLIAM MAGANA STEPHENVILLE TX 582 20 3 21:12.7 6:50/M
3 ALEX CHAVEZ 581 20 5 21:45.4 7:01/M
4 JAE HAMLIN 545 20 12 24:47.2 8:00/M
5 MATTHEW CAMPBELL 584 23 21 26:29.5 8:33/M
6 JACKIE CARTER 561 25 28 27:41.5 8:56/M
7 THOMAS ZMESKAL 542 27 86 38:01.3 12:16/M
8 TYLER DIXON 468 21 91 38:59.9 12:35/M
9 TUCKER FIELDER 591 21 105 44:56.4 14:30/M
10 DOUGLAS SIMMONS 528 27 118 51:02.1 16:28/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JOSE GALVAN DUBLIN 549 31 4 21:16.0 6:52/M
2 JOHN SALINAS STEPHENVILLE TX 525 32 8 23:55.7 7:43/M
3 NATHAN WILSON 540 31 14 24:49.5 8:00/M
4 CHRISTOPHER MCAFEE 500 37 39 29:41.2 9:35/M
5 CHARLES PRATT 515 30 114 48:22.0 15:36/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 RENO SANCHEZ STEPHENVILLE TX 565 43 10 24:13.6 7:49/M
2 SCHONNY AVENSHINE 198 42 17 26:00.0 8:23/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BRAD FLASKA 576 50 32 28:13.8 9:06/M
2 ROD PROFFITT 522 53 35 28:47.3 9:17/M
3 LONNY GREENFIELD 553 51 109 45:27.8 14:40/M
Top

Male 60 to 98

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 GLYNN WILSON STEPHENVILLE TX 539 64 13 24:49.4 8:00/M
2 GENE GOODELL 571 60 18 26:01.6 8:24/M
Top

TSU Students

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 PHILLIP HENSLEY KINGWOOD TX 572 99 6 22:41.9 7:19/M
2 MICHAEL RUIZ STEPHENVILLE TX 558 99 7 23:03.3 7:26/M
3 RAY RUSSELL 523 99 11 24:34.6 7:55/M
4 DEVIN PATTERSON 506 99 16 25:57.9 8:22/M
5 SKYLER FLASKA 579 99 20 26:28.0 8:32/M
6 TANNER CRIM 583 99 60 33:22.1 10:46/M
7 CHRIS MAGALLON 592 99 72 35:15.2 11:22/M